Pem Medic
Szukaj:

Aparaty do fizykoterapii

Fizykoterapia, jako forma fizjoterapii i część medycyny, wykorzystuje podatność organizmu na działanie bodźców fizycznych pochodzących z natury lub wytwarzanych za pomocą urządzeń. Lecznicze działanie słońca czy wód mineralnych znane jest już od wieków. Wraz z rozwojem medycyny i techniki w fizykoterapii zaczęto stosować nowe źródła bodźców, takie jak pole elektromagnetyczne, ultradźwięki czy laser. Bodźce naturalne, takie jak ciepło czy zimno, zaczęto generować w sposób sztuczny, za pomocą aparatów do fizykoterapii. Dzięki temu bodźce te oddziałują na organizm szybciej i bardziej efektywnie niż przed wiekami. Współczesne aparaty do fizykoterapii dają możliwość precyzyjnego dawkowania bodźców i zapewniają wysokie bezpieczeństwo przeprowadzanych zabiegów.

Jak działa fizykoterapia ?

Różne bodźce wywołują różne reakcje bądź grupy reakcji organizmu. Rodzaj bodźca i jego natężenie dobierane są do zamierzonego efektu leczniczego. Fizykoterapia działa przeciwbólowo i stymulująco. Niektóre spośród zabiegów fizykalnych oddziałują bezpośrednio na funkcjonowanie komórek, usprawniając je. Jest to działanie biostymulujące. W ten sposób bodźce fizykalne pobudzają naturalną zdolność organizmu do regeneracji i walki z chorobą.

To, jak ważny jest dobór odpowiedniego bodźca do indywidualnych potrzeb danego organizmu, łatwo wyjaśnić na przykładzie słońca. Skóra wystawiona na działanie promieniowania słonecznego brązowieje. Bodźcem jest w tym przypadku promieniowanie ultrafioletowe, natomiast jedną z reakcji organizmu – wydzielanie barwnika o nazwie melanina. Jeżeli ekspozycja na promienie słoneczne będzie zbyt krótka, skóra nie opali się. Jeśli zbyt długa, może dojść do poparzenia – reakcji niepożądanej. Ciepło rozszerza naczynia krwionośne, zimno z kolei je zwęża. Za pomocą ciepła i zimna można leczyć dolegliwości bólowe. W leczeniu dolegliwości bólowych związanych z napięciem mięśniowym przy urazach lub schorzeniach układu ruchu wykorzystuje się m.in. aparaty do krioterapii, ultradźwięków i elektroterapii.

W jakich przypadkach stosuje się fizykoterapię ?

Zabiegi fizykalne sprawdzają się jako leczenie uzupełniające bądź podstawowe – w zależności od rodzaju schorzenia. Fizykoterapię stosuje się najczęściej w przypadku rozmaitych schorzeń mięśniowo-szkieletowych, zazwyczaj w połączeniu z farmakoterapią. Warto pamiętać, że leczenie schorzeń układu ruchu samymi tylko lekami jest niewystarczające i może obfitować w skutki uboczne, związane chociażby z podrażnieniem przewodu pokarmowego. Zabiegi fizykalne o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym mogą pomóc w ograniczeniu bądź całkowitym odstawieniu leków. Nowoczesne aparaty do fizykoterapii posiadają możliwość precyzyjnego dostosowywania parametrów, dlatego praktycznie nie stwarzają ryzyka wystąpienia skutków ubocznych. Za pomocą aparatów do fizykoterapii można też przygotować pacjenta do innych metod fizjoterapii, poprzez na przykład rozgrzanie tkanek przez masaż czy zastosowanie krioterapii przed ćwiczeniami czy kinezyterapią. Aparat do masażu limfatycznego pozwoli skutecznie zwalczyć obrzęki.

Kto wykonuje zabiegi z zakresu fizykoterapii ?

Zabiegi fizykoterapeutyczne wykonywać mogą wyłącznie technicy lub absolwenci studiów wyższych na kierunku fizjoterapia. Oprócz wykształcenia kierunkowego muszą oni przejść dodatkowe szkolenia z zakresu użytkowania urządzeń i aparatów do fizjoterapii.

Idę na zabiegi pierwszy raz. Czego mogę się spodziewać ?

W przeważającej ilości zabiegi fizykalne nie są związane z przykrymi odczuciami ani nie wymagają specjalnego przygotowania. Na przykład współczesne aparaty do magnetoterapii pozwalają na wykonywanie zabiegów z udziałem pola magnetycznego o niskiej częstotliwości przez ubranie. Inne zabiegi, takie jak laseroterapia czy jonoforeza, wymagają odsłonięcia ciała w miejscu poddawanemu zabiegowi. Nie wszystkie bodźce fizykalne oddziałują na receptory czuciowe w skórze. Na przykład oddziaływanie pola magnetycznego w ogóle nie będzie odczuwalne, ale działanie prądu elektrycznego może już być odbierane jako mrowienie lub szczypanie. W tym miejscu warto podkreślić, że wszelkie odczucia o charakterze silnym, w tym pieczenie lub ból podczas zabiegów fizykalnych nie są prawidłowe i stanowią wskazanie do bezzwłocznego przerwania zabiegu. O przykrych dolegliwościach należy natychmiast informować osobę przeprowadzającą zabieg.

Niektóre zabiegi mogą pozostawiać odczyny o niegroźnym i przemijającym charakterze. Zabiegi rozgrzewające bądź z zakresu elektroterapii mogą pozostawiać lekkie zaczerwienienie w miejscu zabiegu.

Przykładowe produkty

Aparat do elektroterapii PhysioGo 100A Uniwersalny aparat do elektroterapii, dwa niezależne kanały, wyświetlacz dotykowy LCD 7"
4 990,00   4 741,00 PLN
Aparat do elektroterapii PhysioGo 100A
Aparat PhysioGo 300A + głowica 4 cm2/1 i 3,5 MHz Uniwersalny aparat do elektroterapii, terapii ultradźwiękowej oraz terapii kombinowanej, trzy niezależne kanały, wyświetlacz dotykowy LCD 7", głowica 4 cm2/1 i 3,5 MHz w wyposażeniu standardowym
6 900,00   6 555,00 PLN
Aparat PhysioGo 300A + głowica 4 cm2/1 i 3,5 MHz
Aparat do elektroterapii Aries S Aries S jest 2-kanałowym aparatem służącym do wykonywania zabiegów elektroterapii prądami unipolarnymi i bipolarnymi. Dostępne są wszystkie najbardziej popularne rodzaje prądów. Obwody wyjściowe pracować mogą w trybie stabilizacji prądu pacjenta lub stabilizacji napięcia wyjściowego. Ten drugi tryb jest szczególnie przydatny w przypadku stosowania technik niestacjonarnych oraz kombinowanych z jednoczesnym użyciem ultradźwięków i prądu elektrycznego.
5 LAT GWARANCJI!
3 490,00   3 316,00 PLN
Aparat do elektroterapii Aries S
Aparat Etius Aparat do elektroterapii z dwoma niezależnymi kanałami zabiegowymi
Aparat do elektroterapii Etius w promocyjnym zestawie z aparatem do terapii podciśnieniowej Avaco
5 LAT GWARANCJI!

3 990,00   3 791,00 PLN
Promocja
Aparat Etius
Polaris 2 1-kanałowy aparat do laseroterapi
Nie przegap okazji na promocyjny zestaw:
Polaris 2 z prysznicowym aplikatorem laserowym typu CL1800, 660 nm 5x40 mW, 808 nm 4x400 mW
5 LAT GWARANCJI!
3 120,00   2 964,00 PLN
Promocja
Polaris 2
PhysioGo 400C Uniwersalny aparat do laseroterapii, trzy niezależne kanały, wyświetlacz dotykowy LCD 7"
Atrakcyjne ceny na zestawy
4 490,00   4 266,00 PLN
PhysioGo 400C
BTL-4110 Smart 1-kanałowy aparat do laseroterapii
Promocyjne ceny na aparat i zestawy:
BTL-4110 Smart plus sonda IR 830nm/100mW
BTL-4110 Smart plus sonda IR 830nm/400mW

4 990,00   3 690,00 PLN
Promocja
BTL-4110 Smart
BTL-4820L Combi Smart 2-kanałowy aparat do terapii skojarzonej: 1-kanałowa elektroterapia + 1-kanałowa laseroterapia
8 187,00   7 778,00 PLN
BTL-4820L Combi Smart
BTL-4825L Combi Smart 3-kanałowy aparat do fizykoterapii: 2-kanałowa elektroterapia z rozszerzonym zakresem prądów + 1-kanałowa laseroterapia
Promocyjny zestaw:
BTL-4825L Combi Smart wraz z sondą punktową IR 830nm/400mW
13 890,00   7 490,00 PLN
Promocja
BTL-4825L Combi Smart
BTL-5825L Combi 3-kanałowy aparat do terapii skojarzonej: 2-kanałowa elektroterapia z dodatkowymi prądami + 1-kanałowa laseroterapia
12 671,00   12 037,00 PLN
BTL-5825L Combi
Strona główna O firmie Nowości w naszej ofercie Promocje Cennik Skontaktuj się z nami