Rotory neurologiczne

W wielu przychodniach rehabilitacyjnych, szpitalach, ale także i w domach pacjentów można znaleźć rotory neurologiczne. Urządzenia te pomagają wrócić choremu do sprawności poprzez umożliwianie treningu mięśni i stawów kończyn górnych i dolnych. W czym tkwi przewaga rotorów rehabilitacyjnych nad innymi metodami ćwiczeń?

Główna zaleta urządzenia to łatwość jego obsługi. Przy ćwiczeniach rehabilitacyjnych nierzadko potrzebna jest pomoc trenera, korygującego ruchy. Rotor neurologiczny nie wymaga obecności osoby trzeciej, pacjent jest w stanie sam wykonywać ćwiczenia w prawidłowy sposób. Ważne jest także bezpieczeństwo. Modele są stabilne, można z nich korzystać, siedząc na krześle lub na wózku inwalidzkim, nie istnieje więc ryzyko przewrócenia się. To istotne zwłaszcza w kontekście pacjentów w zaawansowanym wieku, a jednocześnie wskazuje na przewagę rotora neurologicznego nad rowerkiem stacjonarnym.
Większość modeli mechanicznych pozwala na dostosowanie oporu, jaki będzie stawiać urządzenie. Elektryczne modele mogą umożliwiać z kolei ćwiczenia w trzech trybach:
- aktywnym, gdy chory porusza uchwytami o własnych siłach,
- pasywnym, gdy to silnik porusza uchwytami,
- wspomaganym, pośrednim pomiędzy dwoma powyższymi.
Dzięki trzem trybom możliwe jest wprowadzenie ćwiczeń do procesu rehabilitacji każdego pacjenta, także tych pogrążonych w śpiączce, sparaliżowanych lub częściowo sparaliżowanych po udarze mózgu etc.
Kto może ćwiczyć na rotorze neurologicznym?
Terapia ruchowa przeznaczona jest zarówno dla osób starszych, dorosłych, a także dla dzieci. Należy przy tym pamiętać, że przed rozpoczęciem ćwiczeń trzeba skonsultować się z lekarzem lub rehabilitantem. Urządzenie pomoże w rehabilitacji powypadkowej, przy urazach kończyn, stawu skokowego i barkowego. Ćwiczenia można zaproponować pacjentom po udarach i porażeniu mózgowym, przy chorobie Parkinsona, stwardnieniu rozsianym, a także przy cukrzycy typu II. Stabilny ruch przyniesie ulgę także przy obrzękach stawów. Ponieważ obie kończyny wykonują pracę naraz w sposób naprzemienny, ćwiczenia wpływają także na koordynację ruchową oraz na zachowanie równowagi.

MedBike
ZADZWOŃ DO NAS