Masaż limfatyczny
Z dobrodziejstw masażu uciskowego korzysta się zarówno w gabinetach fizjoterapeutycznych, jak i salonach medycyny estetycznej.
Nic dziwnego – poprawa krążenia limfy w organizmie skutkuje nie tylko zmniejszeniem obrzęków, ale także usprawnia metabolizm i poprawia wygląd skóry. Czym jednak ten zabieg, umożliwiany chociażby dzięki aparatom do masażu limfatycznego, różni się od innych technik?
Jak przebiega masaż uciskowy?
Zabieg może wykonywać albo wykwalifikowany masażysta, albo specjalistyczne aparaty do drenażu limfatycznego. Urządzenia posiadają mankiety do założenia na kończyny. Następnie ich komory wypełniają się powietrzem, które wywiera nacisk na ciało. Zabieg przeprowadzany przez aparaty do masażu uciskowego jest bezbolesny, przebiega także wolniej niż inne rodzaje masażów. Jego celem jest jest przemieszczanie zastanej w naczyniach chłonki. W ten sposób zmniejszają się obrzęki wywołane nadmiernym nagromadzeniem płynu w jednym miejscu. Ponieważ w limfie znajdują się komórki odpornościowe, usprawnienie jej krążenia w organizmie pomaga w osuwaniu toksyn i wspiera działanie całego układu.
Co można masować?
Zazwyczaj drenażowi limfatycznemu poddaje się nogi i twarz, wykonuje się jednak także masaż rąk i brzucha, a nawet ogólny masaż całego ciała. Uciskanie dolnych kończyn pomaga na obrzęki łydek i zespół „ciężkich nóg”. Zabieg, jakiemu poddawana jest twarz, wiąże się zwykle z oczyszczaniem skóry, czasem także z przyspieszeniem wchłaniania się siniaków i krwiaków. Dzięki pobudzeniu naczyń krwionośnych cera nabiera zdrowszego, młodszego wyglądu.
Aparaty do masażu limfatycznego kończyn górnych wykorzystuje się także w rehabilitacji po mastektomii – wystąpienie obrzęku po operacji usunięcia piersi jest naturalnym zjawiskiem. Drenaż limfatyczny brzucha wspiera w terapiach odchudzających.
Drenaż pomaga przy schorzeniach i w czasie leczenia pourazowego. Z możliwości aparatów uciskowych skorzysta osoba cierpiąca na zespół cieśni nadgarstka, na niewydolność układu krążenia czy otyłość. Drenaż limfatyczny będzie także wsparciem dla organizmu sportowca – pomoże w regeneracji po wzmożonym wysiłku fizycznym. Medycyna estetyczna wykorzystuje drenaże przy usuwaniu cellulitu, korzysta także z faktu, że usprawnienie krążenia chłonki po organizmie poprawia wygląd i kondycję skóry.