Masaż limfatyczny

Z dobrodziejstw masażu limfatycznego korzysta się zarówno w gabinetach fizjoterapeutycznych, jak i salonach medycyny estetycznej.
Nic dziwnego – poprawa krążenia limfy w organizmie skutkuje nie tylko zmniejszeniem obrzęków, ale także usprawnia metabolizm i poprawia wygląd skóry. Czym jednak ten typ masażu różni się od innych technik? Jak przebiega masaż limfatyczny?
Zabieg może wykonywać albo wykwalifikowany masażysta, albo specjalistyczna maszyna. Urządzenie posiada mankiety do założenia na kończyny. Następnie ich komory wypełniają się powietrzem, które wywiera nacisk na ciało. Zabieg jest bezbolesny, przeprowadza się go także wolniej niż inne rodzaje masażów. Celem masażu limfatycznego jest przemieszczanie zastanej w naczyniach chłonki. W ten sposób zmniejszają się obrzęki wywołane nadmiernym nagromadzeniem płynu w jednym miejscu. Ponieważ w limfie znajdują się komórki odpornościowe, usprawnienie jej krążenia w organizmie pomaga w osuwaniu toksyn i wspiera działanie całego układu.
Co można masować?
Zazwyczaj drenażowi limfatycznemu poddaje się nogi i twarz, wykonuje się jednak także masaż rąk i brzucha, a nawet ogólny masaż całego ciała. Uciskanie dolnych kończyn pomaga na obrzęki łydek i zespół „ciężkich nóg”. Zabieg, jakiemu poddawana jest twarz, wiąże się zwykle z oczyszczaniem skóry, czasem także z przyspieszeniem wchłaniania się siniaków i krwiaków. Dzięki pobudzeniu naczyń krwionośnych cera nabiera zdrowszego, młodszego wyglądu.
Masaż kończyn górnych to część rehabilitacji po mastektomii – wystąpienie obrzęku po operacji usunięcia piersi jest naturalnym zjawiskiem. Drenaż limfatyczny brzucha wspiera w terapiach odchudzających.
Masaż limfatyczny pomaga przy schorzeniach i w czasie leczenia pourazowego. Skorzysta z niego osoba cierpiąca na zespół cieśni nadgarstka, na niewydolność układu krążenia czy otyłość. Drenaż będzie także wsparciem dla organizmu sportowca – pomoże w regeneracji po wzmożonym wysiłku fizycznym.
Medycyna estetyczna wykorzystuje masaże limfatyczne przy usuwaniu cellulitu, korzysta także z faktu, że usprawnienie krążenia chłonki po organizmie poprawia wygląd i kondycję skóry.