Aparaty do termoterapii

Termoterapia to dział fizykoterapii, który w celach leczniczych wykorzystuje energię cieplną czyli leczenie ciepłem i zimnem. Termoterapia może być stosowana za pomocą termożeli, czyli zimnych lub ciepłych okładów, kompresów, plastrów żelowych.
Leczenie ciepłem stosuje się w przewlekłych stanach zapalnych i w leczeniu bólu. Ciepło aplikuje się w postaci zabiegów hydroterapeutycznych wykorzystujących wodę i parę, zabiegów parafinowych, działania promieni podczerwonych, prądów wysokiej częstotliwości oraz ultradźwięków. 
Zabiegi z użyciem zimna są skuteczne w leczeniu bólu, obrzęków i dla zahamowania stanu zapalnego (np. po urazach) a także, np. przy wysokiej gorączce. Zimno aplikuje się w postaci lodu, mrożonych substancji lub rozpylania zimnych aerozoli.
Krioterapia polega na zastosowaniu bardzo niskich temperatur, miejscowo lub ogólnoustrojowo. Stosuje się ją w schorzeniach narządu ruchu, zwyrodnieniowej chorobie stawów, reumatoidalnym zapaleniu stawów oraz fibromialgii, a także u dzieci z zespołem Downa w celu rozluźnienie mięśni.
Pomimo różnic zabiegi termoterapii mają wspólny efekt biologiczny, przejawiający się:
  • zmniejszeniem nasilenia bólu
  • rozluźnieniem mięśni
  • w przypadkach ostrych odczynów zapalnych leczenie zimnem hamuje ten odczyn
  • w przypadkach przewlekłych procesów zapalnych efekt ten uzyskuje się leczeniem ciepłem